Czy przemyślane kupowanie prezentów to sztuka znana tylko nielicznym? Dlaczego tyle osób kupuje podarunki na ostatnią chwilę, ryzykując wpadkę z nietrafionym prezentem lub to, że zabraknie im po prostu pieniędzy?
Czas kojarzący się najbardziej z prezentami
Prezenty dajemy na różne okazje: imieniny, czasem na urodziny, chrzest, ślub, rocznicę oraz – oczywiście – pod choinkę, a czasem też na Mikołajki. Grudzień specjalnie kojarzy się więc z czarem obdarowywania.
Niektórzy podkreślają, że liczy się przede wszystkim pamięć, a wielkość i wartość prezentu to sprawy trzeciorzędne. To fakt. Czy trzeba więc martwić się, że kogoś nie stać na kupowanie drogich prezentów? Absolutnie nie! Dobrze przemyślany drobiazg potrafi zachwycić, wzruszyć, poprawić humor i sprawić, że dana osoba poczuje się lepiej, bo ktoś o niej po prostu pomyślał.
Przesądy związane z przedmiotami na prezent
Jedni przestrzegają pewnych zasad z niekupowaniem niektórych rodzajów rzeczy na prezent niemal jak świętości; inni pewnie nawet o takich przesądach nigdy nie słyszeli. Brat kupuje więc siostrze buty, mąż żonie perły, bo ta je kocha, a rodzice zaopatrują córkę i jej męża w wysokiej jakości noże, żeby mieli jakieś dobre wyposażenie w kuchni w nowym domu.
Tymczasem, wg przesądów m.in:
– ostre przedmioty w charakterze prezentów spowodują konflikt między
obdarowującym, a obdarowywanym
– buty sprawią, że osoba obdarowana odejdzie
– podarowane perły przyniosą nieszczęście adresatce podarunku.
Dodatkowo pechowym podarunkiem będzie też zegarek, bo odmierzy czas do końca jakiejś relacji oraz pusty portfel – zwiastuje niedostatek. Do darowanej portmonetki warto włożyć więc choć przysłowiowy grosz.
Co faktycznie może być nietrafionym prezentem, jeśli się go nie przemyśli i nie da w porozumieniu z osobą obdarowywaną?
W tym przypadku nie chodzi już o przesądy, a o fakty.
W przypadku ubrań warto znać dokładny rozmiar noszony przez osobę, która ma zostać obdarowana. Dodatkowo dobrze wiedzieć, jakie materiały ta osoba lubi (sztuczne, czy raczej naturalne), o kolorystyce nie wspominając. Istotny jest też styl ubierania się tej osoby.
Kosmetyki – ze względu na możliwe alergie skórne także taki prezent warto konsultować, ewentualnie wręcz zapytać o ulubione marki kosmetyków i już sprawdzone szampony, żele pod prysznic, czy produkty do makijażu.
Żywe zwierzęta – to odpowiedzialność zarówno w przypadku złotej rybki, maleńkiego chomika, który prowadzi w dodatku nocne życie i sporo wtedy hałasuje, po sporego psa. Nie mogą to być prezenty kupowane pod wpływem chwili, bo mały kotek jest taki słodki, a dodatkowo wszyscy znajomi mają w domu jakichś zwierzęcych pupili. Utrzymanie zwierzęcia też kosztuje – trzeba tu wliczyć karmę, ewentualnie kosmetyki do mycia, niezbędne akcesoria oraz – często -weterynarza. Zwierzaki też czasem chorują i to przewlekle i wymagają bardziej specjalnego traktowania. Nie można ich wyłączyć i wrzucić do szafy, gdy się znudzą lub zaczną stwarzać pewne problemy. Powinny stać się częścią rodziny, a wiele z nich żyje 10-20 lat, a w przypadku papug i niektórych innych gatunków nawet sporo dłużej. Przed zakupem konkretnego zwierzaka trzeba też sprawdzić, czy nikt z domowników nie ma na jego sierść alergii. Alergie zdarzają się też np. na niektóre wyściółki do klatek i terrariów.
Co więc kupić na prezent na Mikołajki lub pod choinkę?

Najwygodniej jest po prostu zapytać daną osobę, co by się jej przydało oraz o parametry danego produktu.
Można się tu jednak spotkać z takimi problemami, jak:
– odpowiedź: ja mam już wszystko, dziękuję! Co wtedy zrobić, jeśli jednak wypada coś kupić? Jeśli znamy tę osobę i bywamy u niej w domu, wystarczy rozejrzeć się dyskretnie – może coś już się zużyło: kapa na łóżko jest podarta, patelnia powyginana, a ulubiony kubek właśnie się wyszczerbił. Może ta osoba uwielbia pić herbatę lub kawę. Jeśli nie potrzeba żadnej rzeczy użytkowej, można pomyśleć o niewielkiej, ale gustownej ozdobie dostosowanej do stylu urządzenia mieszkania.
– sytuacja, gdy chcesz zrobić niespodziankę lub dana osoba oczekuje pozytywnego zaskoczenia. Jeśli znamy tę osobę, zadanie może być trochę ułatwione. Niespodzianka może być związana np. z czyimś hobby i niekoniecznie musi mieć charakter materialny. W grę wchodzą np. karty podarunkowe do jakiegoś sklepu, bilety do kina, teatru, na wystawę, koncert, wernisaż albo coś zupełnie nietypowego, jak udział konkretnym wydarzeniu, nawet jeśli chodzi o skok na bungee. Jeśli jednak kogoś nie stać na tak oryginalny prezent, warto udać się do sklepu z produktami prezentowymi. Znajdziemy tam przeważnie gadżety związane z różnymi dziedzinami życia, przeznaczonymi dla ludzi w różnym wieku. Nawet jeśli nic tu nie kupimy, miejsce takie może nas natchnąć do kupienia lub zrobienia czegoś na prezent we własnym zakresie.
Najczęstsze błędy popełniane przy kupowaniu prezentów
– podchodzenie do zakupów prezentowych w myśl, że jakoś to będzie
– kupowanie prezentów na ostatnią chwilę; wady tego rozwiązania to: panika, kupowanie w pośpiechu i często w tłumie innych ludzi, przez co sprawunki zabierają sporo czasu i męczą; łatwo też wtedy o nieprzemyślane zakupy i ryzyko przepłacenia. Jeśli choć część prezentów kupuje się w sieci, zbyt późne zakupy to ryzyko, że prezent nie przyjdzie na czas.
– brak przygotowania pod względem ekonomicznym – warto wcześniej ustalić, ile jesteśmy wstanie zapłacić za prezenty dla wszystkich osób, które chcemy obdarować – same święta też przecież będą kosztowały.
Praktykując tradycję obdarowywania innych na Mikołajki i na Gwiazdkę, warto całą akcję wcześniej zaplanować i trochę rozłożyć w czasie. Uniknie się wtedy wszystkich ww. słabych stron kupowania prezentów, a zostanie czas na chłonięcie atmosfery świąt.